Welcome to an irreverent, not-at-all comprehensive blog about my couponing exploits in Montgomery County, Maryland, with some annoying cats sprinkled about. Try not to step on them; they get ever so cross. Also there may be some law stuff here and there, but not too much, because most law stuff is boring.

If bored, feel free to follow me on Twitter @madcatdisease

Note: Nothing on this site should be construed as legal advice. Trust me, you can find a better lawyer ANYWHERE.

Want a daily email on days that I post something on here? Just enter your email below, then confirm you really mean it by checking your inbox.


Search This Blog

Saturday, June 22, 2013

My Savings This Week at Harris Teeter, Safeway and Giant!

Harris Teeter:

Bought 3 Golden Grahams 16 oz $2.50 each, regularly $4.39 each
Bought 3 Honey Nut Cheerios Medley Crunch 13.1 oz $2.50 each, regularly $3.99 each
Buy 6, Get $3.50 Off Your Order
Buy 1 Honey Nut Cheerios Medley Crunch, Receive $0.75 SavingStar credit
Used 3 $0.85/1 Golden Grahams Internet printable coupons (Pillsbury.com)
And used 3 $0.85/1 Honey Nut Cheerios Medley Crunch Internet printable coupons (Pillsbury.com)
And used 1 $0.75/1 Honey Nut Cheerios Medley Crunch ZVR coupon
Paid $0.55, Will Receive $0.75 SavingStar Credit
Final Price: $0.20 MONEYMAKER

Bought 10 Mars Single Candy Bars $0.50 each, when you buy 10, regularly $1.19 each
Used 3 $0.50/2 3 Musketeers Bars Singles Internet printable coupons (Coupons.com)
And used 2 $0.50/2 M&M Singles Internet printable coupons (Coupons.com)
Final Price: 10 Free

Bought 5 Yoplait Greek 100 Yogurt, 5.3 oz $1.00 each, regularly $1.33 each
Buy 5, Receive $1.00 SavingStar credit
Used 2 $0.60/2 Internet printable coupons (no longer available to print) 
or use 1 $1.00/5 Yoplait Greek 100 Yogurt Internet printable coupon (Coupons.com)
And used 1 $1.00/5 ZVR coupon
Paid $1.60, Will Receive $1.00 SavingStar Credit
Final Price: $0.60 ($0.12 each) for 5 ($0.40 each with $1.00/5 coupon)

Bought 2 Chex Mix, 8.75 oz 2/$2.89, regularly $2.89 each
BOGO Free (Actually half price)
Used 2 $0.60/1 Chex Mix Internet printable coupons (Pillsbury.com)
Final Price: $0.49 ($0.25 each) for 2

*There's also a $0.50/1 SavingStar Credit if you haven't already redeemed it*

Bought 1 Vlasic Snack'mms Pickles, 16 oz $1.74, regularly $3.49
BOGO Free (actually half price)
Used 1 $0.75/1 Vlasic Regular or Farmer’s Garden Pickle Variety from SS 5/19
Final Price: $0.24

Bought 6 Yoplait Yogurts $0.80 each, regular price
Buy 6, Receive $0.40 SavingStar Credit
Used 2 $0.60/3 Internet printable coupons (EveryDaySaver.com - will need 2 computers)
Paid $2.40, Will Receive $0.40 SavingStar Credit
Final Price: $2.00 ($0.34 each) for 6 

Bought 2 Pantene Shampoo or Conditioner, 12.6 oz $3.50 each, regularly $4.59 each
Used 1 $3.00/2 Pantene Products from PG 6/2
And used 1 $3.00/2 Pantene Products ZVR coupon
Final Price: $1.00 ($0.50 each) for 2

Bought 1 Quaker Oatmeal Squares 14.5 oz $1.97, regularly $4.39
e-Vic Special, Limit 2
Used 1 $1.00/1 Internet printable coupon (Email offer)
Final Price: $0.97

Bought 2 7-Up or Diet 7-Up, 12 pk 2/$6.29, regularly $6.29 each
BOGO Free (actually half price)
Used 2 $2.00/1 Internet printable coupons (no longer available to print)
Final Price: $2.29 ($1.15 each) for 2

Bought 1 Thomas English Muffins $2.19, regularly $4.39
BOGO Free (Actually half price)
Buy 1, Submit for $0.50 Ibotta Credit
Paid $2.19, Received $0.50 Ibotta Credit
Final Price: $1.69

Bought 2 Land O Lakes Quarters, 1 lb $3.00 each, regularly $4.19 each
Used 2 $0.50/1 Land O Lakes Half Stick Butter Internet printable coupons (LandOLakes.com)
Final Price: $4.00 ($2.00 each) for 2

Bought 2 Tidy Cats Litter, 14 lb 2/$7.49, regularly $7.49 each
BOGO Free (actually half price)
Used 2 $1.00/1 Purina Tidy Cats Cat Litter, 14 lb package or larger from SS 4/28
Final Price: $5.49 ($2.75 each) for 2

Bought 4.06 lbs Boneless Chicken Breast $2.49/lb, regularly $4.99/lb
Final Price: $10.10

$131.87  Shelf price
-  40.65  Coupons
-  59.90  Discounts
=$31.32  Out of pocket cost
-    2.65  SavingStar/Ibotta Credits
=$28.67  78.3% savings off shelf price


Safeway:

Bought 4 Classico Pasta Sauce $1.88 each, regularly $3.19 each
J4U Deal (Sale price $2.49 each)
Buy 4, Receive $3.00 Catalina, Limit 1 per transaction
Used 1 $1.00/3 manufacturer coupon from SS 5/12
Paid $6.52, Received $3.00 Catalina
Final Price: $3.52 ($0.88 each) for 4

Bought 4 Cheerios 14 oz $2.50 each, regularly $3.79 each
Buy 4 Boxes of Selected Cereal, Receive Free Gallon of Milk, valued at $3.99 (J4U Deal)
Used 4 $0.50/1 Internet printable coupons (Coupons.com)
And used 10% off Cereal J4U discount (took off $1.00)
Final Price: $5.00 for all 5 

$  31.91  Shelf price
-    5.00  Coupons
-  15.39  Discounts
=$11.52  Out of pocket cost
-    3.00  Catalina received
=$  8.52  73.3% savings off shelf price


Giant:

Bought 4 Reynold's Baking Cups $0.99 each, regular price
Used 4 $0.55/1 Internet printable coupons (RedPlum.com)
Final Price: 4 Free


$167.74  Total Shelf Price
-  49.61  Total Coupons
-  75.29  Total Discounts
=$42.84  Total Out of Pocket Cost
-    5.65  Total Rewards Received/To be Received
=$37.19  77.8% Savings off Total Shelf Price



No comments:

Post a Comment